Telefon: +3670/430-5404

Bemutatkozás

295014582 5583261518378499 457980425485904037 n

 

Szeretettel üdvözöljük  honlapunkon!

A felszálló füsttel egy időben egy anyag tűnik el világunkból visszavonhatatlanúl.
A katlanban a négy őselem,a víz,a föld a levegő és a tűz összeölelkezéséből egy új anyag születik, a KERÁMIA.
Hírnök is egyben, hogy a végtelen idővel együtt vigye hírűl a jövőnek az EMBERT aki alkotott.

 Kovács László fazekas

heli

Madár Helga és Kovács László fazekasok

Ars poetica

Úgy gondolom és hiszem, hogy a tradicionális kultúráknak nagy jelentősségük van és lehet a jövőben. Különösen ebben az értékvesztett világban. E kultúra az, amely évszázados, olykor évezredes értékeket képes koncentráltan őrizni és felmutatni. Összesűrítve és ugyanakkor hallatlan letisztultsággal és őszinteséggel jelenik meg számunkra a különböző műfajokban.
Egy nemzet, egy népcsoport lelkisége, erkölcse, értékrendje válik számunkra érthetővé. Ezen értékek alapján el lehet igazodni, meg lehet ismerni más népeket, más kultúrákat, érthetővé válik számunkra a világ. Egy-egy tárgy formája, díszítménye, vagy egy tánclépés, a dallam íve jelentéshordozó, mi több érzelmeket vált ki függetlenül attól, ki milyen nyelvet beszél. A kommunikáció könnyebben létrejön, a különböző kultúrával rendelkező népek érthetővé válnak egymás számára.
A hagyományok ápolása biztosítja a gyökerekből való állandó táplálkozást, a tiszta forrást, miképpen messziről a falu tornya mutatja az utat a helyes irányba, ahol az otthonát találja meg az ember. Függetlenül attól, hogy ma már nem létezik az a paraszti közösség, mely egykoron létrehozta e művészetet, mégis úgy gondolom, az egyetemes kultúrában éppoly fontos helye van, mint bármely más művészetnek. Egyszerűen azért, mert azt egy közösség lelke érlelte széppé, őszintévé és igazzá. Azzal, hogy fölvállaltam e kultúra gyakorlását, őrzését, egyben felelős is vagyok ennek továbbadásáért.

Kovács László fazekas

 

"Minden közösség annyit ér, amennyit múltjából felvállalni és megőrízni képes,mert értelmes jelent megélni és jövőt építeni másképpen nem lehet"
Kovács László fazekas

Égetés Karcagon,úgy kb negyven évvel ezelőtt a Szabó műhelyben.
(részlet)

kem 2…Éjjel két óra. Telihold van. Csendes, kellemesen hűvös éjszaka. A kéményből felszálló füst, mint egy fekete karó, fúródik az éjszakai égboltba. Szélcsend van. Ketten vagyunk: Mihály bácsi és én.
A Mester alázatos csöndbe burkolózva figyel minden neszt, hangot, amit a kemencéből hall. Vajon most mi történhetett, mi volt ez a kis pattanás, ami a vastag falazat mögül kihallatszott? Az arcvonásaiból arra következtetek, semmi komoly. Kimegy az udvarra, a kéményt kémleli. Vajon mit nézhet? Bejön. A tüzelőnyíláson át benéz a tűztérbe, s csak annyit mond: „Kicsit erős az alja.” Nem beszél sokat, nagyokat szippant a cigarettájából. Kerül egyet a kemence körül, kimegy, bejön. „Most pihentetek.”- mondja.
Kihúzza a parazsat a három tüzelőnyílásból, és kimegy. Magával hív: „Hozzunk még be fát.” Segítek, hiszen ezért vagyok itt, meg, hogy tanuljam az efféle dolgokat. Tesz rá megint, s a kemence nagyokat lélegzik. „Pipál.”- mondja - „Szépen pipál.” Lassan hajnalodik. Felhörpint egy kupica pálinkát, engem is kínál.
„Nemsoká meghagyjuk.” – mondja. Rágyújt egy ki tudja hányadik cigarettára, benéz a tüzelőnyílásokon át a kemence aljába, benéz a kémlelőnyílásokba. Még egyszer így tesz, majd kimegy, bejön, most még egyszer benéz a kemencébe, ahogyan az előbb is. Kicsit vár, mintha még nem lenne biztos a dolgában. „Most már a teteje is megkapta a magáét.” - mondja.
Cseppet sem látom fáradtnak, lassan húsz óra tüzelés után sem. Megszokta már, hiszen közel ötven éve csinálja. „Na, ez meglenne atyám fia. Haza mehetsz, ha gondolod.” – inti.
Elköszönök: „Viszlát Mester, reggel jövök.”…

Kovács László fazekas

 

Nekünk nem az a dolgunk, hogy ebben az életben mindent elvégezzünk mert egy, vagy akár több generáció sem képes erre. Nekünk az a dolgunk, hogy az elődök által megteremtett, összegyűjtött és gyarapított értékeket felismerve, hozzáadjuk a magunk által teremtett szellemi többletet, amellyel egy úttal irányt valamint feladatot szabjunk meg, a jövő generációi számára.Csakis így képes az emberi kultúra fennmaradni és elvégezni azt a küldetését, amit a teremtő rábízott.

Kovács László fazekas

 

16640748 1322611337776893 9190363892399973515 nElődeink mindig kijelölik számunkra a helyes utat s hogy mi erről az útról letértünk e vagy sem, azt az utódaink látják majd igazán nekik tartozunk felelőséggel!
Kovács László fazekas

Hiszek a közösségben,hiszek a közösség értékteremtő erejében.

Kovács László fazekas

 

 

 

IMG 0500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szakmai önéletrajz
 
Név: Kovács László
Születési dátum: 1956.12.11.
Lakcím:6300, Kalocsa, Kunszt József u. 4.
Honlap: www.fazekasmester.hu
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Facebook:
https://www.facebook.com/kovacs.fazekasmester
Mobil:+36 70/430 54 04
 
Hitvallása: 
„A hagyományok ápolása, őrzése biztosítja a gyökerekből való állandó táplálkozást, a tiszta forrást, miképpen messziről a falu tornya mutatja az utat a helyes irányba, ahol az otthonát találja meg az ember. Függetlenül attól, hogy ma már nem létezik az a paraszti közösség, mely egykoron létrehozta e művészetet, mégis úgy gondolom, az egyetemes kultúrában éppoly fontos helye van, mint bármely más művészetnek. Egyszerűen azért, mert azt egy közösség lelke érlelte széppé, őszintévé és igazzá.”
 
A fazekas mesterséget 1971 óta gyakorlja. Mesterei voltak Karcagon: Kántor Sándor Kossuth-díjas, és id. F. Szabó Mihály és ifj. F Szabó Mihály, Sz. Nagy István, a Népművészet Mesterei, tőlük elsősorban a tiszafüredi, tágabb értelemben a Közép-tiszai tájegység stílusvilágát ismerte meg. 
1983-ban Kalocsa város felkérésére, Kalocsán, önálló műhelyt nyitott. Feladata lett a régi kalocsai fazekas hagyomány szellemiségének felélesztése, újraalkotása és továbbadása.
1987-óta évente országos fazekas találkozókat szervez. 1992-óta a mai napig, minden évben, fazekas alkotótábort tart a Fazekas Alkotóházában és Műhelyében.
 
Munkám elismerései: díjak, kitüntetések, közélet
 
1983. A Népművészet Ifjú Mestere
1983. Népi Iparművész cím
1992. A Népművészet Mestere cím
1992. Gránátalma díj  
1998. Pécsiné Ács Sarolta Díj, Kalocsa
1996. Bács-Kiskun Megyéért Művészeti Díj, Kecskemét
2009. Pilinszky-Díj, közművelődési munkájáért, Kecskemét
2012. Bács-Kiskun Megyéért Művészeti Díj, Kecskemét
2012. Kecel Város Fejlődéséért kitüntetés
1982. Tagja  a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesületnek
2000. A Mesterségek Ünnepén, Az Év Mestere elismerésben részesült
2014. Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Elnöki Dicsérő Oklevél
2015. XIII. Alföldi Fazekas Triennálé: Kántor Sándor Díj, Karcag (Kántor Sándor szellemiségét híven őrző művészien kivitelezett kerámiáiért.)
2016. Oklevél, Legszebb Tradicionális Sátor a Vásárban, bemutatóval együtt. Jarmark Jagiellonski Fesztivál Lublin (Lengyelország)
2016. XIV. Keceli Országos Fazekas Pályázat és Kiállítás, Szakmai Díja, Kecel
2016. Díszoklevél, Kalocsa Város Önkormányzatától, 60.születésnapja alkalmából, valamint kiemelkedő munkásságáért, a kalocsai fazekasság megmentéséért, a mesterség továbbadásáért és civil közösségteremtő munkájáért. 
2017. Oklevél, a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület alapításának 35. évfordulója alkalmából, az egyesület fennállása óta, a közösségért végzett kiemelkedő és színvonalas alkotó tevékenysége elismeréseként.
2018. Kalocsa Város Díszpolgára Cím
2018. köztestületi tagja  a Magyar Művészeti Akadémiának.
2018. Bács-Kiskun Megyei Értéktárba felvették: hagyományőrző művészeti és közösségi tevékenysége megnevezésű nemzeti értéket kulturális örökség szakterület szerinti kategóriában.
2022.  Magyar Örökség-Díj
2022. Kresz Mária-Díj, Budapest. A fazekasság, a népművészet, a hagyomány átörökítés, valamint az oktatás területén végzett elhivatott és eredményes munkájáért.
2023. A Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja
 

 

 

 

IMG 0501

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 0498{galleri)

gallery/bemutatkozas{/gallery}

Kapcsolat

  • 6300 Kalocsa

    Magyarország - Hungary

  • Telelefon
    +36 70/430 5404

  • info@fazekasmester.hu

Nyitvatartás

  • Monday - Friday........9:00 - 22:00
  • Saturday........10:00 - 24:00
  • Sunday........12:00 - 24:00